Labels

12/05/2014

Rolada czekoladowa/ Biscuit chocolate roll/ Salame al cioccolato

#SmakołykiAngeli  #leprelibatezzediangela  #angelasdelicacies

Trudno mi podać dokładne proporcje, gdyż zawsze robię wszystko "na oko", używając tego, czym dysponuję, np. resztek, które mi zostały. Jest on prosty do wykonania i zawsze "wychodzi". 

A zatem... trzeba nam trochę mleka wlać na dużą, szeroką, patelnię (np. 1/2 szklanki), dosypać cukru, cukru waniliowego.. i mieszać drewnianą łyżką, na wolnym ogniu, by się nie przypaliło, a by mleko odparowało (jak na kajmak). Dodać trochę kakao, wg gustu, czy jakąkolwiek czekoladę jaką mamy w domu, czy czekoladki... czy masę migdałową, marcepanową...a gdy konsystencja zrobi się gęstawa/gęsta, dodać masła (lub margaryny) wg gustu, mieszając nieustannie, jajko surowe (dobrze umyte), lub dwa jajka jak kto woli (też i bez jajek się obejdzie), jakiś likier, alkohol, wymieszać i odstawić z ognia. Można dodać bakalie, orzechy, migdały pod koniec gotowania...

Suche bułki, ciasteczka, biszkopty, wafle, które nam zostały, kruszymy i mieszamy z jeszcze ciepłą masą kajmakową (i bakaliami orzechami), poczekamy aż zaabsorbują masę i wlewamy na papier do pieczenia, zwijamy w tzw. roladę, zawiązujemy papier po obu końcach i wkładamy na min. kilka godzin do zamrażalnika. Wyciągamy z zamrażalnika minimum na 1/2 przed podaniem, kroimy w plastry, przechowujemy w lodówce.

Na zdjęciu rolada z ciasteczkami typu petitki, z domieszką masy marcepanowej i dodatkiem sproszkowanej skórki z mandarynki i migdałów.


Inne rolady czekoladowe: Rolada czekoladowa 2Rolada kawowa.

English/ Italian versions HERE

No comments:

Post a Comment