Labels

30/05/2016

Lasagne ze szparagami i zielonym groszkiem - Asparagus and Green Peas Lasagna - Lasagne agli asparagi e piselli

#SmakoykiAngeli  #leprelibatezzediangela  #angelasdelicacies
Polski/English/Italiano
Składniki/Ingredients/ Ingredienti
18 płatów makaronu lasagne/ 18 lasagna noodles/ 18 sfoglie di lasagne
bukiet szparagów, tj. ok 500 g/ 17.5 oz asparagus/ 500 g di asparagi
ok. 100 g zielonego groszku/ 3.5 oz green peas/ 100 g di piselli
ok. 1 litr beszamelu*/ about 1 liter béchamel/ 1 litro di besciamella circa
1 cebula/ 1 onion/ 1 cipolla
starty ser / grated cheese/ formaggio grattugiato
2 jajka na twardo/ 2 hard boiled eggs/ 2 uova sode
wywar ze szparagów/ asparagus broth/ brodo di asparagi
sól/ salt/ sale
olej z oliwek/ olive oil/ olio di oliva

(Naczynie na lasagne 35/28 cm, the recipe for 35/28 cm lasagna pan, ricetta per la lasagnera di 35/28 cm) 

Polski
Wykonanie: Szparagi  umyć, pozbawić twardych części i odciąć czubki. Ugotować pierw nóżki (w niewielkiej ilości wody), czubki wrzucić do gotujących sie nóżek dopiero po ok 10 minutach gotowania się i kontynuować gotowanie przez kolejne 2 minuty. 

 Naczynie na lasagne natłuścić ew. podlać wywarem po ugotowanych szparagach i wyłożyć warstwą beszamelu, ułożyć 6 płatów lasagni na dno i przykryć kolejną warstwą beszamelu oraz rozkruszonymi jajkami (ugotowanymi na twardo). 

Pokroić nóżki szparagowe wraz z podsmażoną wcześniej cebulą, dodać groszek i razem poddusić na oliwie do uzyskania lepszego smaku, posolić i ew. popieprzyć. Ułożyć pierwszą warstwę szparagów z cebulą i groszkiem, na beszamelu, posypać startym serem. Ułożyć kolejne 6 płatów lasagni, przykryć beszamelem, ułożyć resztę szparagów z groszkiem i posypać startym serem. Ułożyć ostatnie 6 płatów lasagni. Płaty pokryć ostatnią warstwą beszamelu i czubkami szparagów.

Polać lasagne wywarem ze szparagów  (stają się wówczas miększe i nawet można wtedy dać mniej beszamelu).  Można jeszcze skropić oliwą lub masłem.  Piec w 180-200 st. ok. 40-50 minut. Najlepiej smakują odgrzewane, następnego dnia!

Beszamel "po mojemu":
Ponieważ jestem Polką, przyzwyczajoną do robienia budyniów, wykonuję sos beszamelowy jak budyń, nie tak jak powinno się go robić, (co można obejrzeć tutaj). Używam tych samych składników: 1 litr mleka (może być roślinne), 100 g masła, 100 g mąki pszennej i tartą gałkę muszkatołową, sporą szczyptę soli, ale gotuję jak budyń. Do małego naczynia wsypuję mąkę, rozrabiam w małej ilości zimnego mleka, dolewam mleka, by nieco rozcieńczyć roztwór. Gotuję resztę mleka, pod koniec gotowania dodaję masło, gałkę i sól, gotujące się mleko zalewam roztworem mąki i mleka, szybko, energicznymi ruchami, ciągle mieszając, jak budyń. W smaku i konsystencji "mój" beszamel nie różni się bardzo od tego właściwego.


 
 
 
 

Przepis bierze udział w poniższej akcji kulinarnej:

Wegetariański obiad VII


Italian and English version on request, please fill in the CONTACT FORM...

No comments:

Post a Comment